HHS seniors honored at assembly

During the annual Hutchinson High School Awards Assembly Wednesday (May 1, 2019), the HHS graduating class of 2019 was recognized with awards and scholarships from local, state and national sources.

During the annual Hutchinson High School Awards Assembly Wednesday (May 1, 2019), the HHS graduating class of 2019 was recognized with awards and scholarships from local, state and national sources.

The Young American Award winner for 2019 was Lydia Johnson. The Young American Award is the oldest award at HHS with this being its 90th award. The award was started by the Oswald family in the 1920s.

The other finalists were Morgan Armbrust, Brevin Armstrong, Lauren Ollenburger, Destanee Brigman-Reed, Harrison Pankratz, Sydnee Foster, Ann Weesner, Korey Holmberg and Kennedy Young

The Davis Foundation winners also were named. Winners, who each get $6,000 in scholarship money annually for four years, were Nathan Davis and Destanee Brigman-Reed.

Other Davis finalists were Katherine Ediger, Harrison Pankratz, Allison Hatcher and Lydia Johnson. The other finalists each get $4,000 a year in scholarship money for four years.

This is the 66th year for the Davis Foundation scholarships. During that time, more than 200 students have received scholarships. When the first scholarships were awarded in the 1950s, the scholarships were $500 a year for four years.

Davis Foundation teachers of the year for USD 308 will be announced in August at the opening convocation for district staff.

Lillian Hobart and Kennedy Young were named Kansas Designated Scholars. Those two as well as Abigail Egerstaffer, Caleb Pickard, Austin Stoneking, Kilo Luna and Bryce Moreno were the Kansas Scholars Curriculum Completers.

          Below is a list of students and staff recognized Wednesday. After graduation later this month, a list of student awards and college scholarships as provided by families will be available. This list does not include scholarships and grants from other higher education institutions beyond Hutchinson Community College.

  • Teachers of the Trimester: Tina Johnson, Clayton Evans, Brian McCandless
  • Leaders, Today and Tomorrow: Morgan Armbrust, Lillian Hobart, Brevin ArmstrongLydia Johnson, Destanee Brigman-Reed, Damarcus Myer, Jayla Bynum, Harrison Pankratz, Nathan Davis, Trevor Rhoades
  • Burton and Doris Lyman and James Thompson Memorial Scholarship: Brevin Armstrong
  • Kansas CTE Scholars: Hailey Kisner, Hailey Wiens, Rebecca Paine
  • Midwest IB Scholars Association Scholarship: Hailey Kisner
  • Kiwanis Club of Hutchinson Key Club Scholarships: Cynthia Dingman, Hailey Kisner
  • Jennifer A. Goodman Memorial Scholarship: Faith Shumate, Matthew Schrag
  • Prudential Spirit of Community Award: Abbey Pemberton
  • American Red Cross Scholarship: Ashley Garcia
  • James “Buddy” Bryant Memorial Scholarship: Nathan Addis
  • Hutchinson NEA Scholarship: Hailey Kisner
  • Marjorie Sidlinger Memorial Scholarship: Chloe Foster, Connor McClenahan
  • George and Belle Pearce Trust Fund Scholarship: Kenneth Barnhart, Brooke Ewing
  • U.S. Army College Tuition Assistance Program: Alonna Acevedo, Kristina Taylor
  • John H. “Jack” Caton Memorial Scholarship: Emily Winkler
  • Class of 1965 Scholarship: Acelyn Burnett, Klyde Kreifels, Alexis Ratley
  • Patricia Petty Enlow Scholarship: Elizabeth Goering
  • The Hutchinson News Future Journalist Scholarship: Brooke Greene                                                                                                                        
  • National School Choral Award: DaMarcus Myer
  • John Phillip Sousa Award: Harrison Pankratz
  • Louie Armstrong Jazz Award: Maxwell Logan
  • National School Orchestra Award: Elizabeth Lane
  • Wendy’s High School Heisman Award: Tristan Geddes, Jacqueline Lewton
  • Outstanding Athlete Award: Lexi Williams, Trevor Rhoades
  • Class of 1947 John and Bobbi Baker Scholarship: Tristan Geddes
  • Marty Casey FACS Scholarship: Emily Winkler
  • The Carol Wonderlich Scholarship: Joshua Ivey
  • Class of 1953-54 Scholarship: Matthew Schrag
  • Class of 1961 Scholarship: Elizabeth Barnum
  • Melissa Yost Memorial Scholarship: Kiley Seidl
  • Altrusa International Vo-Tech Scholarship: Matthew Schrag
  • Coberly/Tweito Memorial Scholarship: Morgan Armbrust, Hailey Wiens
  • Class of 1962 Scholarship: Alex Danler, Brenna Kirkbride
  • The Hazel Doherty Scholarship for Lincoln Students: Brooklyn Butler
  • Class of 1968 Scholarship: Eastin Heneha
  • Shelter Insurance Scholarship: Morgan Young
  • Charles and Sharon Kimbell Family Scholarship: Lydia Johnson
  • American Legion Award: Hailey Kisner, Harrison Pankratz
  • Scholastic Art Awards:
    • Gold Winners: Sage Collum, Allison Hatcher, Marisa Eldredge, Betsy Hernandez, Sydnee Foster, Taylon Mendenhall
    • Silver Winners: Sydnee Foster, Brooke Greene, Jaiden Manche
    • Honorable Mentions: Audrey Craig, Alexis Hoffman, Sydnee Foster, Emily Hunter, Betsy Hernandez, Jaiden Manche
  • Class of 1960 Whiteside Allagaroo Scholarship: Ashley Garcia
  • Kansas Scholars Curriculum Completers: Abigail Egerstaffer, Caleb Pickard, Lillian Hobart, Austin Stoneking, Kilo Luna, Kennedy Young, Bryce Moreno
  • Recognition of Kansas Board of Regents Designated State Scholars: Lillian Hobart, Kennedy Young
  • Presidential Academic Fitness Award: Alonna Acevedo, Elizabeth Goering, Veda Mansur, Morgan Armbrust, Tess Green, Eleanore Marlow, Brevin Armstrong, Zoe Harris, Alexander Miller, Destiny Batista, Allison Hatcher, Bryce Moreno, Destanee Brigman-Reed, Lillian Hobart, Trevor Rhoades, Alex Danler, Korey Holmberg, Brett Scholes, Nathan Davis, Lydia Johnson, Madison Sims, Katherine Ediger, Brenna Kirkbride, Kayla Smith, Sarah Ediger, Elizabeth Lane, Ann Weesner, Sydnee Foster, Maxwell Logan, Magdalena Wenger, Tristan Geddes, Mykala Lugafet, Hailey Wiens, Kennedy Young
  • James A. and Juliet L. Davis Foundations Scholarship: Nathan Davis and Destanee Brigman-Reed. Other finalists: Katherine Ediger, Harrison Pankratz, Allison Hatcher, Lydia Johnson
  • Young American Award: Lydia Johnson. Other finalists: Morgan Armbrust, Brevin Armstrong, Lauren Ollenburger, Destanee Brigman-Reed, Harrison Pankratz, Sydnee Foster, Ann Weesner, Korey Holmberg, Kennedy Young

Hutchinson Community College Scholarships

Athletics

  • Morgan Armbrust: Volleyball Scholarship, HutchCC Presidential Scholarship, HutchCC Presidential Book Scholarship
  • Aspyn Conner: Softball Scholarship, Herman, Esther and Henry Stallman Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Book Scholarship
  • Aurora Eales: Volleyball Scholarship
  • Taylon Mendenhall: Track Scholarship, HutchCC Admissions Scholarship, Carol and Fred Bichet Scholarship, HutchCC Endowment Association Book Scholarship
  • Matthew Schrag: Cross Country Scholarship, Jake and Judy Clark Academic Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Book Scholarship
  • Lexi Williams: Softball Scholarship

Presidential and Leadership

  • Brevin Armstrong; HutchCC Presidential Leadership Scholarship, Presidential Leadership Book Scholarship
  • Alex Danler: HutchCC Presidential Scholarship, Presidential Book Scholarship
  • Allison Hatcher: HutchCC Presidential Scholarship, Presidential Book Scholarship
  • Eleanor Marlow: HutchCC Presidential Scholarship, HutchCC Presidential Book Scholarship, Reno County Activity Scholarship
  • Tatum Miller: HutchCC Presidential Leadership Scholarship, HutchCC Presidential Leadership Book Scholarship
  • Damarcus Myer: HutchCC Presidential Leadership Scholarship, HutchCC Presidential Leadership Book Scholarship, Reno County Activity Scholarship, HutchCC Choral Scholarship
  • Rebecca Paine: HutchCC Presidential Leadership Scholarship, HutchCC Presidential Leadership Book Scholarship
  • Madison Sims: HutchCC Presidential Scholarship, HutchCC Presidential Book Scholarship, HutchCC Chemistry Scholarship, HutchCC Ambassador Scholarship
  • Kayla Smith: HutchCC Presidential Scholarship, HutchCC Presidential Book Scholarship

Endowment

  • Brianna Acosta: Charles and Helen Steed Scholarship, Charles and Helen Steed Book Scholarship
  • Braden Alleshouse: HutchCC Band Scholarship, Reno County Activity Scholarship, Reno County Activity Book Scholarship
  • Logan Barnes: HutchCC Admissions Scholarship, Ray and Dolores “Dee” Waldo Scholarship
  • Kenneth Barnhart: HutchCC Annual Fund Drive Scholarship
  • Schuyler Bowman: John and Elizabeth Oswald Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Book Scholarship
  • Angel Campbell: Glover Family Scholarship, Reno County Activity Scholarship, Reno County Activity Book Scholarship
  • Dylan Chambers: HutchCC Annual Fund Drive Scholarship, Annual Fund Drive Book Scholarship
  • Ethan Cochrane: HutchCC Endowment Association Scholarship
  • Hailey Davison: D. Stewart and Lorna Oswalt Memorial Scholarship
  • Jason Edmonds: Reno County Activity Scholarship, Reno County Activity Book Scholarship
  • Braxton Edwards: HutchCC Annual Fund Drive Scholarship
  • Marisa Eldredge: Bogey’s Scholarship, Grace Paul Trust Book Scholarship
  • Jaydin Elmore: Ray and Dolores “Dee” Waldo Scholarship, Grace Paul Trust Book Scholarship
  • Brooke Ewing: Richard E. Smith Scholarship
  • Emily Fee: Reno County Activity Scholarship, Reno County Activity Book Scholarship
  • Matthew Folkerts: Reno County Scholarship, Reno County Book Scholarship
  • Kara Franz: HutchCC Admissions Book Scholarship
  • Ashley Garcia: Hispanic Heritage Scholarship, HutchCC Ambassador Scholarship, HutchCC Ambassador Book Scholarship
  • Leigha Gomez: HutchCC Endowment Association Scholarship
  • Brook Greene: Grace Paul Trust Scholarship, HutchCC Endowment Association Scholarship, Reno County Activity, Reno County Activity Book Scholarship
  • Eastin Heneha: Ray and Dolores “Dee” Waldo Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Book Scholarship
  • Isaac Hoffman: Superior Boiler Scholarship
  • Melia Jensen: Reno County Activity Scholarship, Reno County Activity Book Scholarship
  • Olivia Justice: HutchCC Endowment Association Scholarship, Hutch CC Endowment Association Book Scholarship
  • Brooke Kenyon: Carol and Fred Bichet Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive, Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Book Scholarship
  • Jacqueline Lewton: HutchCC Admissions Scholarship, HutchCC Endowment Association Scholarship
  • Valarie Lingenfelter: Midwest Ford/Toyota Scholarship
  • Sabrea Lock: Herman, Esther and Henry Stallman Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Book Scholarship
  • Sebastian Lock: Herman, Esther and Henry Stallman Scholarship, HutchCC Computer Support Specialist Scholarship
  • Samuel Martin: Robert Kent Parker Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Scholarship
  • Steven Mendoza: Glover Family Scholarship
  • Jaron Nicewander: HutchCC Annual Fund Drive Scholarship
  • Brendyn Ortiz: Hispanic Heritage Scholarship
  • Erica Padilla: Hispanic Heritage Scholarship
  • Coral Piedra: Antonio Flores Sr. Hispanic Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Scholarship
  • Luke Reusser: HutchCC Computer Support Specialist Scholarship
  • Joel Rodriguez: Glover Family Scholarship, Reno County Activity Scholarship, Reno County Activity Book Scholarship
  • Shalee Rodriguez: Reno County Activity Scholarship
  • Mark Stacey: Scott and Patricia Clark Memorial Scholarship, Reno County Activity Scholarship
  • Boaz Tolbert: Grace Paul Trust Scholarship, Grace Paul Trust Book Scholarship, James A. and Juliet L. Davis Minority Scholarship
  • Aliana Torres: HutchCC Endowment Association Book Scholarship, Herman, Esther and Henry Stallman Scholarship, Reno County Activity Scholarship
  • Elizabeth Villalon: Reno County Activity Scholarship
  • Tate Webster: D. Stewart and Lorna Oswalt Memorial Scholarship, Carl Skoch Memorial Scholarship, Robert and Olga Danford Memorial Book Scholarship
  • Jacob Winchester: Reno County Activity Scholarship, Reno County Activity Book Scholarship
  • Emily Winkler: HutchCC Annual Fund Drive Scholarship, HutchCC Annual Fund Drive Book Scholarship, John H. “Jack” Caton Memorial Scholarship, HutchCC Admissions Scholarship, HutchCC Ambassador Scholarship
  • Acelyn Burnett: Class of 1965 Scholarship
  • Klyde Kreifels: Class of 1965 Scholarship
  • Alexis Ratley: Class of 1965 Scholarship, Grace Paul Trust Scholarship, Grace Paul Trust Book Scholarship
  • Elizabeth Goering: Patricia Petty Enlow Scholarship